Skip to main content
Til toppen
Kremet parmesanrisotto med kamskjell og brunet smør

En blå skål med risotto, toppet med kamskjell og ovnsbakte tomater.

Kremet parmesanrisotto med kamskjell og brunet smør

Kremet risotto med parmesan, saftige kamskjell og nøtteaktig brunet smør er en klassisk kombinasjon som aldri slår feil. Den fyldige smaken av parmesan gir risottoen dybde og umami, mens kamskjellene tilfører en mild sødme som passer perfekt til den silkemyke konsistensen.

4 porsjoner Total tid: ca. 30 minutter
Du trenger:
Risotto
  • 1 l fiskebuljong
  • 1 hvitløksfedd
  • 1 sjalottløk
  • 1 ss olivenolje
  • 300 g risottoris
  • 2 dl hvitvin
  • 1 ss smør
  • 120 g Parmigiano Reggiano, revet
Kamskjell og servering
  • 1 ss olivenolje
  • 12 kamskjell
  • 4 ss smør
  • Parmigiano Reggiano, revet
Slik gjør du:
  1. Varm opp fiskebuljongen og hold den varm gjennom hele tilberedningen.
  2. Finhakk hvitløk og sjalottløk. Fres dem myke i olivenolje i en gryte, uten at de tar farge.
  3. Tilsett risottorisen og rør til riskornene blir blanke. Hell over hvitvin og la den koke nesten helt inn.
  4. Spe med varm fiskebuljong, én øse av gangen, mens du rører jevnlig. La væsken koke inn mellom hver gang du tilsetter mer. Fortsett til risen er mør med litt tyggemotstand, ca. 15–20 minutter. Du trenger ikke nødvendigvis å bruke all buljongen.
  5. Ta gryten av varmen og rør inn smør og revet Parmigiano Reggiano til risottoen blir kremet.
  6. Varm olivenolje i en stekepanne. Stek kamskjellene på høy varme til de får en gyllen stekeskorpe, ca. 1 minutt.
  7. Snu kamskjellene, tilsett smør og øs smøret over kamskjellene mens de steker videre i ca. 1 minutt.
  8. Ta kamskjellene ut av pannen og la smøret fortsette å koke til det blir gyllent og nøtteaktig.
  9. Fordel risottoen på tallerkener og topp med kamskjell, brunet smør og litt ekstra revet Parmigiano Reggiano.

Tips: Server gjerne risottoen med ovnsbakte tomater eller en frisk, grønn salat.

Visning
Montebello 0% hvit matvin 187 ml

Matvin fremstilt av den spanske vin druen Airen. En balansert smak av sødme og syrlighet.

Produktnummer: 472073
Lagerbeholdning:
248,61 pr l
Oscar fiskebuljong 1l

Fiskebuljong med kraftig og rik smak.

Produktnummer: 451120
Lagerbeholdning:
149,99 pr l
Parmigiano Reggiano stick 12 mnd DOP 125 g

Tradisjonsrik italiensk fastost, perfekt til matlaging og gratinering. Laget på upasteurisert melk og animalsk løpe.

Produktnummer: 907103
Lagerbeholdning:
700,00 pr kg
Riso Gallo Arborio risottoris 500 g

Risottoris brukes til å lage den italienske tradisjonelle risretten "Risotto". Tilsett kjøtt, fisk eller skalldyr og smakstilsett med ønskede urter, smør og parmesan. Arborio er det største kornet i rekken av risotto ris.

Produktnummer: 132289
Lagerbeholdning:
152,00 pr kg
Riso Gallo risottoris carnaroli 1 kg

Risottoris brukes til å lage den italienske tradisjonelle risretten "Risotto". Tilsett kjøtt, fisk eller skalldyr og smakstilsett med ønskede urter, smør og parmesan. Risottoris av type carnaroli blir ofte kalt kongen av risottoris fordi den gir ekstra kremet konsistens og tåler høyere temperatur ved tilberedning.

Produktnummer: 132296
Lagerbeholdning:
122,00 pr kg
Lenker
Min side